Sekonic L-398A Studio Deluxe je analogový expozimetr pro měření dopadajícího světla. Nabízí svým uživatelům přesné měření a snadnou manipulaci.
Vzhled a ovládání:
Oválný tvar expozimetru umožňuje snadné držení těla, které je vytěsněno vůči nepřízni počasí. Pro zachování možnosti neustálé kontroly údajů je možné horní část, vybavenou měřícím čidlem, otočit kolem své osy o 270° (180° vlevo / 90° vpravo). Do otočné hlavy se v případě potřeby nechají zasunout výměnné vložky s rozdílnou propustností světla.
Před měřícím čidlem je standardně nasazena bílá polokoule (Lumisphere) pro měření dopadajícího světla u trojdimenzionálních objektů. Při fotografování rovinných předloh s plošným osvětlením (reprodukce obrazů, map atd.) se doporučuje měřit hodnotu s rovinným Lumidiskem. Mezi další příslušenství patří Lumigrid pro měření světla odraženého.
Funkce:
Jak již samotný název fotografie napovídá, jedná se o kresbu světlem a právě proto, aby mohla fotografie vzniknout je potřeba, aby nějaké světlo na snímaný objekt dopadalo. Hodnotu světla je možné změřit dvěma metodami: měření dopadajícího a odraženého světla. V obou případech však expozimetr dává hodnotu odpovídající cca 18% šedé. Hodnota dopadajícího světla nás bude zajímat při snímání studiových snímků a u takových objektů od nichž se světlo téměř neodráží (např. sklo, voda atd.), kdežto odražené světlo budeme měřit například tehdy, kdy není možné měřit světlo dopadající a předpokládáme, že se hodnota osvětlení v daném prostředí neliší (při fotografování vzdálených objektů v krajině).
S expozimetrem lze změřit většinu potřebných hodnot, s nimiž je možné se v praxi setkat. Vedle klasických stupnic pro odvození clony (f/0,7–f/128), času (60 min–1/8 000 sec.), počtu framů za vteřinu (v počtu 8 až 128 snímků za vteřinu), expozičního stupně (4–17EV), kompenzaci expozice (?+/-2) a nastavení citlivosti v ISO (6–12 000 ISO).